FAQ

Diagnoza? – chłoniak Hodgkina, stopień IV.

Aktualny stan – jestem po pełnej remisji po chemioterapii oraz radioterapii.

Rokowanie – ogólnie chłoniak Hodgkina jest nowotworem WYLECZALNYM. Zależnie od stopnia zaawansowania choroby, w pierwszym rzucie chemii procent pacjentów wyleczonych sięga aż 98%. W moim przypadku ta piękna liczba niestety jest bardzo zmniejszona, ale jestem dobrej myśli i wierzę, że podniosę statystyki ;).

Jakie miałam objawy? – ból w klatce piersiowej po wypiciu alkoholu – to nie był taki tam o sobie dyskomfort, to był bardzo mocny, kłujący ból całej klatki, występował dosłownie po łyku jakiegokolwiek alkoholu, później okazało się też, że przewlekły kaszel, który miałam przez 2 miesiące był także związany z chłoniakiem. Zrobił mi się też guz na mostku na wysokości 2 i 3 żebra.

Jakie badania miałam wykonane zanim doszło do diagnozy? – USG, badania krwi (miałam podwyższone OB i CRP), rezonans, tomografia, biopsja otwarta.

Jakie badania miałam wykonane przed samą chemią? – Tomografia, PET-CT, badania krwi.

Jaką chemię dostawałam? – ABVD

Jak miałam chemię? – planowo miałam mieć 8 cykli (czyli 16 wlewów, co dwa tygodnie), ale po różnych perypetiach ostatecznie będę miała 6 cykli.

Jakie mam skutki uboczne po chemii? – Nudności, wymioty, ból jamy ustnej, brak apetytu, osłabienie fizyczne, zatrzymanie cyklu miesiączkowego, bóle żołądka i jelit, wypadnięcie włosów: Pamiętajcie, że to ze ja mam takie objawy nie oznacza, ze innych też to dotknie. Na każdego chemia działa inaczej, to sprawa bardzo indywidualna.

Jak miałam podawaną chemioterapię? – dostaję chemię w trybie ambulatoryjnym = przychodzę na kilka godzin do szpitala i mogę iść do domu. Niektóre chemie podaje się nieambulatoryjnie – pacjent musi leżeć w szpitalu.

O co warto zapytać lekarza na wizycie przed chemią/na wizycie po otrzymaniu diagnozy?

  • Czy chemioterapia będzie podawana w trybie ambulatoryjnym czy szpitalnym?
  • Na jak długo przewidziana jest chemioterapia i w jakich odstępach czasowych?
  • Czy mogę mieć założony port naczyniowy?
  • Czy jest jakieś jedzenie, którego NIE WOLNO jeść w trakcie leczenia?
  • Jeśli macie dzieci – koniecznie dowiedzcie się czy jest coś, co powinniście zrobić, żeby uchronić zarówno siebie, jak i dziecko przed zakażeniami itp. Jakieś witaminy, środki ostrożności mechaniczne itp.
  • Co w przypadku, jeśli dopadnie was przeziębienie lub jakaś inna łagodna choroba? (Zazwyczaj mówią ze leczyć normalnie, tak jak zwykle, ale lepiej zapytać)
  • cokolwiek co wam przyjdzie do głowy, lekarz od tego jest, żeby wam pomóc i NIE MA pytań głupich, a na pewno nie w takiej sytuacji

Ogólnie warto założyć sobie kalendarz w którym będziecie spisywać na bieżąco jakieś dolegliwości, jakie leki kiedy wzięliście no i wasze przemyślenia. Zdecydowanie ułatwi to sprawę wam – o niczym nie zapomnicie, a i lekarz będzie miał konkrety i będzie mógł szybciej zareagować.