Co dalej?

Wczoraj oficjalnie zakończyłam leczenie. Już więcej mi nie wcisną, haha. Czas na małe podsumowanie.

14.07.2016r. – diagnoza, chłoniak Hodgkina stopień IVa
25.07.2016r. – pierwsza chemioterapia, zaplanowane 8 cykli (16 wlewów)
15-23.12.2016r. – pobyt w szpitalu w związku z podejrzeniem gruźlicy
20.03.2017r. – zakończenie chemioterapii
16.05 – 10.06.2017r. – radioterapia (20 naświetlań)

Leczenie wdrożone w moim przypadku to maximum, jakie mogli mi zaproponować (oczywiście w wyjątkowych wypadkach chemia, radio może być dłuższa, może być zaproponowany autoprzeszczep itp.).

Póki co nie mam zaplanowanych badań obrazowych, ponieważ po radioterapii najwcześniej badanie PET czy samą tomografię powinno się zrobić 3 miesiące po zakończeniu leczenia, wcześniej istnieje pewne ryzyko błędnego wyniku. W przypadku chemioterapii także należy poczekać z badaniem PET, aczkolwiek z tym to już różnie bywa.

W ciągu pierwszego roku od zakończenia leczenia dochodzi najczęściej do nawrotów, ale trzeba być naprawdę dobrej myśli. 😉

Wizyty kontrolne:
Przez pierwsze pół roku od zakończenia leczenia wizyty kontrolne odbywają się co 3 miesiące, następnie co 6 miesięcy do 4. roku remisji, a później raz w roku.
Przed każdą wizytą kontrolną powinno się mieć badania krwi.
Jeśli chodzi o badania obrazowe – robi się je tylko wtedy, kiedy wystąpią jakieś objawy kliniczne sugerujące nawrót choroby.
Ponadto pacjenci po radioterapii szyi, powinni kontrolować poziom hormonów tarczycy (TSH), a pacjenci, którzy mieli naświetlane śródpiersie, powinni regularnie mieć badanie RTG klatki piersiowej, a kobiety – badać piersi (USG, samobadanie, mammografia)

W przypadku chemioterapii ABVD należy bardzo zwracać uwagę na płuca i serce – nie powinno się przez pierwszy rok od zakończenia leczenia narażać na duży wysiłek fizyczny. Serce dostało mocno i trzeba dać czas na regenerację, z resztą trzeba dać czas, żeby CAŁY organizm się zregenerował. Wiele osób pyta się jak szybko po leczeniu dochodzi się do siebie. Nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Każdy inaczej znosi leczenie, więc ciężko jednoznacznie stwierdzić. Ja po miesiącu po chemii czułam się już świetnie. Jak będzie teraz? To się okaże. Radioterapię zniosłam dosyć dobrze, dała o sobie znać, ale to pikuś przy chemii. Regeneracja może trwać naprawdę długo, dlatego dajcie sobie czas.

Poza tym… wracamy do normalnego życia w miarę możliwości! 🙂

Czy możemy mówić o wyzdrowieniu? Tego nie wiem szczerze mówiąc, troszkę boję się używać tego stwierdzenia, chociaż parę razy mi się zdarzyło.

Czy boję się co będzie dalej? Trochę tak, bo znam siebie i wiem, że każde ukłucie pod pachą czy w klatce piersiowej będzie sprawiało, że dostanę gorączki, że coś jest nie tak. Mam nadzieję, że dzięki temu, że czeka mnie ciężki rok akademicki, zajmę głowę nauką a nie przejmowaniem się na zapas, bo to jest przejmowanie się na zapas moi drodzy! Wasz organizm tak oberwał, że nic dziwnego, że coś zakłuje czasami, czy zaboli, oczywiście, jeśli ból jest nieznośny lub staje się przewlekły, koniecznie trzeba zgłosić to do lekarza.

Póki co cieszę się wolnością od chemii i radioterapii i czas na regenerację, najwyższy czas zacząć etap, który mam nadzieję nie będzie miał końca – REMISJA!

 

Jedna uwaga do wpisu “Co dalej?”

  1. Moi lekarze mówią, że akurat ten nowotwór jest wyleczalny i po 5 latach od zakończenia leczenia mówi się już o wyleczeniu, nie o remisji. Ponoć wtedy ryzyko ponownego zachorowania jest takie samo jak ryzyko pierwszego zachorowania.

    Pozdrawiam,
    Weronika

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s