Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

28 maja to Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi.

Rok temu mniej więcej o tej porze zgłosiłam się jako dawca komórek macierzystych do bazy DKMS. Niestety miesiąc później zdiagnozowano u mnie chłoniaka Hodgkina, który jest właśnie nowotworem krwi.

Takich osób jak ja z nowotworami krwi jest bardzo dużo. Ja mam to szczęście, że na chwilę obecną nie potrzebuję przeszczepu komórek macierzystych, ale jest wiele osób, które nie mają tyle szczęścia i przeszczepu potrzebują, wręcz po to, żeby żyć.

Zdrowe osoby mogą takim osobom pomóc, URATOWAĆ IM ŻYCIE.

Co oznacza bycie dawcą?

Oznacza to, że jeśli okaże się, że Twój profil dawcy odpowiada profilowi biorcy, możesz oddać biorcy komórki macierzyste. Niektóre choroby wykluczają bycie dawcą, sprawdź tu czy możesz zostać nim: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

Jak mogę stać się potencjalnym dawcą? 

Możesz zamówić swój zestaw darmowo ze strony DKMS i w domu pobrać wymaz z jamy ustnej, który potem wysyłasz do DKMS. Możesz także wybrać się do miejsca, w którym wolontariusze DKMS pobierają wymazy, wszystko znajdziesz na stronie DKMS. Jeśli okaże się, że znajdzie się biorca dla Twoich komórek macierzystych, dostaniesz telefon z DKMS, że możesz być oficjalnie dawcą.

Skąd biorą się komórki macierzyste? 

Komórki macierzyste krwi wytwarza nasz organizm cały czas w szpiku kostnym. Komórki krwi nie są nieśmiertelne i cały czas powstają nowe. W przypadku dawcy, musi być ich dużo więcej, dlatego dawca przed pobraniem komórek dostaje specjalne leki, które powodują nasilenie tworzenia komórek krwi i w momencie, w którym nie są one zróżnicowane, są one pobierane od dawcy.

Jak są pobierane? 

Spokojnie, nikt Ci nie wbije igły w plecy. To nie to. Pobieranie komórek krwi odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy, to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. To znaczy, że będzie to wyglądało trochę jak pobieranie krwi. Troszkę dłuższe, ale generalnie polega to na tym samym – igła w żyłę i przez jakiś czas siedzisz w wygodnym fotelu i nie przejmujesz się niczym. Jak się domyślacie – ta metoda zupełnie nie boli. No chyba, że ukłucie igłą uważacie za ból, Haha. Drugi sposób, to pobranie komórek macierzystych z talerza biodrowego – to taka część kości biodrowej. To już troszkę bolesne, nie będę ukrywać. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym, ale mimo wszystko może to boleć. Kości niestety mają to do siebie. Jednak nie jest to ból nie to wytrzymania. W informatorze DKMS można znaleźć informację o tym, że można zasugerować, którą metodę wolisz, więc jeśli boisz się pobrania komórek z talerza kości biodrowej, po prostu to powiedz i poproś o możliwość pobrania z krwi obwodowej.

Po co komuś Twoje komórki macierzyste krwi?

Komórki krwi chorych na nowotwory krwi (wiem trochę masło maślane), są najzwyczajniej w świecie wadliwe. Nie działają one tak jak powinny, dlatego dla pacjenta otrzymanie zdrowych komórek macierzystych krwi, jest dosłownie zbawienne. Dzięki temu taka osoba może żyć.

Co to daje Tobie? 

Do końca życia będziesz wiedzieć, że uratowałeś/uratowałaś komuś życie. Myślę, że takie uczucie jest największą nagrodą, jaką można w życiu dostać.

Mamy to w sobie, zdrowe komórki krwi masz w sobie, dlaczego się tym nie podzielić? Boisz się bólu? Dasz radę. To ból chwilowy, przejdzie, a dzięki temu zabierzesz ból i cierpienie innej osobie.

Więcej informacji znajdziecie pod tymi linkami:

https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

https://www.dkms.pl/pl/nowotwory-krwi

Ogromnie Was zachęcam do zarejestrowania się jako dawca komórek macierzystych.

Oddaj komórki macierzyste, podaruj komuś życie.

3 myśli na temat “Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi”

  1. *potencjalny dawca. Warto dodać, że istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo dopasowania a zgłoszenie się do bazy nie jest równoznaczne z oddaniem komórek. Poza tym fajnie, że poruszasz ten temat, warto uświadamiać ludzi 🙂

    Polubione przez 1 osoba

    1. Haha zwróciłam uwagę na to samo 😉 ale to istotna kwestia. Wiem, bo byłam wolontariuszką DKMS na uczelni w trakcie dni dawcy i wiele osób się nie chciało zapisywać, bo myślały, że już teraz natychmiast im to pobieramy 😉 a i jedna istotna jeszcze rzecz, przez którą dużo osób nie chciało się zapisywać- antykoncepcja nie jest przeciwskazaniem do zarejestrowania się 😉

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s