Jak trwoga to do…

Noc z czwartku na piątek skłoniła mnie do przemyśleń. Otóż napisała do mnie w nocy mama jednego z moich czytelników, młodego chłopaka, niewiele starszego ode mnie. Niestety odszedł. Ta wiadomość bardzo mnie poruszyła, gdyż jeszcze tydzień temu z Nim (z szacunku do Niego, będę o Nim pisać z wielkiej litery) rozmawiałam, starałam się Go pocieszyć, kiedy napisał mi o diagnozie, dać trochę mojej pozytywnej energii. I wiem, że chciał walczyć i walczył, jednak czasami choroba lubi się sprzymierzyć z czasem i go zabrać i odebrać życie, zdecydowanie za szybko. Jego mama powiedziała mi, że bardzo lubił czytać mojego bloga i bardzo dużo siły Mu to dawało – w tym momencie tak naprawdę zobaczyłam jak wiele dają Wam te słowa, które piszę. Dostaję od Was mnóstwo wiadomości, myślę, że do tej pory mogę mówić o tysiącach wiadomości, zawsze niesamowicie miło mi jest je czytać, odpisywać Wam i widzę, że to Wam pomaga, ale teraz tylko bardziej się utwierdziłam w tym fakcie. Jest mi strasznie przykro, że tak młoda osoba już nie jest wśród Nas.

Już dosyć długo planowałam napisać post o wierze. Wielokrotnie mnie też o to prosiliście, pytaliście się też mnie jaki mam do wiary stosunek. To nie będzie post o tym, że macie wierzyć w to czy coś innego. Myślę, że każdy kto jest tu już jakiś czas wie, że nie mam w zwyczaju narzucać komukolwiek czegoś co mi odpowiada.

Chyba każdy w coś wierzy. Jedni w Boga, inni w Kodeks Rycerski, a jeszcze inni w Latającego Potwora Spaghetti. Kiedy przychodzi choroba, jedni wołają Boga, inni mamę, jeszcze inni i to i to. Myślę, że każdy potrzebuje kogoś przy sobie w czasie choroby. Niezależnie czy to osoba fizyczna, czy właśnie np. Bóg.

Czy nagle przez chorobę zaczęłam wierzyć w Boga? Nie. Zawsze byłam chrześcijanką. Nie jestem i nigdy nie byłam ortodoksyjna w swojej wierze, mam do tego też spory dystans. Nie będę Wam wypisywać moich przekonań, bo tu też nie o to chodzi. Nigdy się nie panoszyłam z wiarą i nigdy nie będę.

Czy wiara w jakiś sposób pomogła mi w czasie choroby? Tak. Zdecydowanie tak. Nie uważam, że osoby chore powinny rzucić wszystko i jako terapię choroby wybrać modlenie się 24/7, bo uważają, że w ten sposób się wyleczą. Mi wiara pomaga w trochę inny sposób. Nie wiem, czy będę w stanie to opisać dokładnie. Mój pobyt w szpitalu w grudniu był dla mnie zdecydowanie najcięższym etapem choroby. Bezradność, bardzo złe samopoczucie i niewiedza były dla mnie niesamowicie trudnym przeżyciem. Bałam się zasnąć, myśląc, że już się nie obudzę –nigdy Wam tego nie pisałam, ale tak było. Nigdy w życiu aż tak źle się nie czułam, lekarze nie wiedzieli co mi jest, pakowali we mnie leki w ciemno, a sterydów dostałam tyle, że chyba do końca życia będą mi wychodzić pozytywne testy na doping, haha. W każdym razie, naprawdę modliłam się wtedy non stop, nie liczyłam na jakiś cud, na to, że nagle wstanę z łóżka i nie zemdleję, nie. Modlitwa dawała mi jakiś taki wewnętrzny spokój i to mi w zupełności wystarczyło. Czasami zasypiałam modląc się. Nie wiem dlaczego tak to na mnie działało, bo możecie sobie pomyśleć, że mogłam sobie powtarzać równie dobrze cykl Krebsa w głowie, bo to też powtarzanie w kółko, ale myślę, że tu nie chodziło o samo powtarzanie właśnie. Uwierzcie mi, próbowałam tego. W czasie rezonansu magnetycznego (40-50 minut trwało to około) powtarzałam sobie glikolizę i cykl Krebsa w głowie, nic mi to nie dało, cały czas byłam przerażona (okazuje się, że mam chyba klaustrofobię), zaczęłam potem odmawiać modlitwę i jak ręką odjął. Może chodzi tu o trochę inne skupienie niż normalnie? Tego nie wiem, wiem, że mi to pomaga się uspokoić, wiem wtedy, że będzie dobrze.

W czasie choroby nie chodziłam do kościoła, po pierwsze na początku wybiegałam z kościoła z płaczem, nie wiem dlaczego, a po drugie później już miałam bardzo niską odporność i nie chciałam przez przypadek złapać infekcji – często ludzie idą chorzy do kościoła.

Może część z Was stwierdzi, że piszę głupoty, bo np. jesteście ateistami i nie wierzycie w takie rzeczy, w jakie ja wierzę. Myślę, że ten post nie odnosi się tylko do wiary w Boga, ale ogólnie do pewnych przekonań, które narzucają nam pewne zasady moralne, oparcie, niezależnie od tego, czy są na to twarde dowody czy nie, czy jest to jakiś kodeks, czy jest to wiara.

Faktycznie trochę jest tak, że jak trwoga to do Boga – często ludzie hmm… „nawracają się”(?) w trakcie choroby i uważam, że to nic złego. Wręcz przeciwnie. Ja faktycznie teraz modlę się więcej niż kiedykolwiek, więc można powiedzieć, że u mnie „jak trwoga to do Boga” też się sprawdziło w pewnym sensie.

Z drugiej strony niektórzy zastanawiają się co takiego zrobili, że Bóg ich tak pokarał – to wina tylko i wyłącznie Nas, ludzi – to my zanieczyszczamy środowisko, pijemy wtedy brudną wodę, oddychamy brudnym powietrzem, a w glebie osadza się cały za przeproszeniem syf, który wyrzucamy, do tego dochodzi genetyka i bum, nowotwór, dlatego Bóg nie jest tu kimś, kogo powinniśmy za to obwiniać. Jest to ogromnie ciężka lekcja, w której obecny jest ból i wiele innych negatywnych uczuć, ale jakbym podsumowała ile zyskałam w tym czasie, to naprawdę widzę w tym wszystkim jakieś światełko w tunelu – lekcja zawodu, zauważyłam, że warto się cieszyć z małych rzeczy i nie przejmować się byle czym, zyskałam wielu świetnych ludzi wokół siebie, między innymi Was (swoją drogą, zawsze jak mam jakiś moment zwątpienia w dalsze losy tego bloga, to  z a w s z e  napisze mi ktoś z Was zupełnie przypadkiem jakąś wiadomość i znowu dostaję kopa do działania, telepatia, czy coś… haha. 😉 ) W każdym razie – nie widzę w tym winy Boga, nie obwiniam Go za to, że zachorowałam, tak samo nie powinniśmy obwiniać Go, kiedy odchodzi od nas ktoś bliski. Ból w chorobie nowotworowej jest tak okropny… Nie jest to ból, który jest się w stanie zlokalizować. Chociaż w sumie jest – ja zawsze mówiłam, że boli mnie wszystko, bo zazwyczaj jedyne miejsca, które mnie nie bolały, to palce u rąk. Dlatego w momencie, w którym odchodzi od Nas ktoś bliski, warto czasami też pomyśleć, że ta osoba już nie cierpi – to na pewno nie jest łatwe, sama dosyć mocno przeżywam śmierć mojego czytelnika cały czas, ale powtarzam sobie w głowie jak mantrę: „On już nie cierpi”.

A u Was jak to wygląda? Jak Wy dokończylibyście zdanie „jak trwoga to do…”?

23 myśli na temat “Jak trwoga to do…”

 1. To do Boga zdecydowanie ;). Choć, jak nie ma trwogi – też ;). Mądrze napisane – również nie wyobrażam sobie obwiniania Boga o to, co spotyka mnie czy moich bliskich… bo sami gotujemy sobie ten los, jako cała, okrutna i grzeszna ludzkość. To On wyciąga do nas rękę, posyła swojego Syna na świat, w którym już prawie nie ma miejsca na Boga. Zawsze wszystkim polecam wierzącym i niewierzącym „Chrześcijaństwo po prostu” Lewisa, fajna książka przystępnie i logicznie opisująca, o co chodzi w chrześcijaństwie ;).

  Polubione przez 1 osoba

 2. .. To nie do Boga” Niestety jestem jedną z tych osób, które mają myśli „skoro to widzi, to czemu nic nie robi”. Precyzyjniej mówiąc „miałam” takie myśli, teraz po prostu nie myślę o Nim w ogóle. Wiem, że źle to brzmi, ale niestety tak już jest. Kiedyś wierzyłam, po paru tragediach moja wiara okazała się zbyt słaba. U mnie jak jest źle to zawsze szukam w głowie osób, które będą za mną tęsknić, to daje mi kopa, że nie mam prawa się poddać 🙂
  Lubię ludzi, którzy otwarcie o czymś mówią, a jednocześnie nie narzucają mi swojego myślenia. To się tyczy akurat każdego tematu, w tym też wiary. Robisz to w taki sposób, że można to czytać godzinami, więc nieważne jak nasze poglądy będą się różnić i tak będę czekać na kolejne wpisy 😀

  Polubienie

 3. Czytając Twojego bloga, tak jakby „uspokajam się” ( nie wiem jak to inaczej nazwać ) :). Podziwiam Cię, że w obliczu śmiertelnej choroby, potrafisz w tak optymistyczny sposób podchodzić do życia. Dzięki Tobie naprawdę nauczylam się doceniać każdy dzień. Nie jestem w stanie pojąć, jak Ty to robisz, że mimo cięzkiej choroby, złego samopoczucia, potrafisz nadal cieszyc sie zyciem i zarazac optymizmem innych. Naprawde podziwiam. Ja od zawsze martwie sie wszystkim na zapas. Za chwile matura i z gory wmawiam sobie, ze nie zdam, nie poradze sobie ze stresem. Moze to dziwnie zabrzmi, ale czytajac Twoje posty, odczuwam spokój. Dzieki Tobie zaczynam zmieniac swoje nastawienie – mysle pozytywnie, doceniam siebie taką, jaka jestem. Dzieki takim osobom jak Ty, swiat zmienia sie na lepsze. Dziękuję.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Jak trwoga to do Boga. To też działa instynktownie, coś się dzieje to ludzie krzyczą „o Boże!”, pewnie też jest to zakodowane kulturowo. Ale nie oszukujmy się, bo drugą osobą jest mama. Bóg jest od wsparcia duchowego, a mama od porad dot. leków, jedzenia, czy czegokolwiek innego. Bez mamy byłoby ciężko, w każdym aspekcie życia 😉
  Nawet nie wiesz jaką przyjemność sprawia mi czytanie, że u Ciebie wszystko w porządku. Czytałam wiele blogów osób chorych na raka, większość z nich dzisiaj już nie żyje… Nowotwór zaczął kojarzyć mi się tylko i wyłącznie z cierpieniem i śmiercią, nie wierzyłam w możliwość wyleczenia. Dziękuję, że zmieniłaś moje nastawienie. Trzymam kciuki za wyniki badań, na pewno będą pozytywne ❤

  Polubienie

 5. Witaj kochana 🙂
  Zdecydowanie lepiej jest poznać i pokochać Boga zanim przyjdzie trwoga . Jednak to trwoga często motywuje nas by się zatrzymać, zastanowić ..i do Niego w cierpieniu zawołać . Bóg najpierw daje nam zdolność byśmy mu w ogóle zaufali i zaczęli do niego mówić czy modlić się …nawet jeśli na początku w jego istnienie nie wierzymy . Dla mnie osobiście On sam jest wszystkim we wszystkim osobą godną pełnego zaufania i nawet wtedy gdy Go nie znałam nie obwiniałam Go za wszelkie zło , choroby czy śmierć . On wiele razy doprowadził mnie do cudownego uzdrowienia z choroby .Niektóre przychodziły przez modlitwę i cudowne uzdrowienie a niekiedy przez lekarzy i ich mądrość w leczeniu . Przypominają mi się słowa pewnej cudownej kobiety lekarza …..na moje świadectwo o uzdrowieniu odpowiedziała – ja zawsze powtarzam , wam wierzącym żyję się lżej- 🙂
  Nikt nie jest zdolny wejść w nasze buty i przejść tego samego co my przechodzimy , tylko Bóg w Jezusie Chrystusie ma tę zdolność iść z nami ,dokładnie nas zrozumieć , współczuć , zabrać strach czy ból .. przeprowadzić przez wszystko .
  Życzę Ci kochana wszystkiego dobrego , jesteś ciepłą , dzielną odważną młodą kobietą .
  Bądź zdrowa !

  Polubione przez 1 osoba

 6. Jak trwoga to do roboty. Trzeba działać i wierzyć w siebie. Nie lubię kiedy ludzie swoje sukcesy, swoją siłę „zawdzięczają” Bogu. Myślę, że wierząc w Boga trochę tracimy wiarę w siebie. Szanuję jednak ludzi mających swoje ideały w postaci Boga) ale też podziwiam ludzi niewierzących, za poszukiwanie odpowiedzi na trudne pytania i walkę z codziennością sam na sam .

  Polubione przez 1 osoba

 7. Witam wszystkich 🙂
  Uwielbiam przytaczać jeden przykład.. kiedy rodzice wychowują nas na dobrych ludzi, wpajają zasady, uczą kochać, szanować się wzajemnie, pokazują co jest dobre a co złe, sami postępują nienagannie.. a my wybierzemy zła ścieżkę, czyja to jest wina? Rodziców czy nasza?. Bóg pokazał nam na wiele przykladow co jest dobre i dał wolna wole. Niektórzy z nas wybrali inna drogę niż Bóg by chciał. Dlatego nie mamy prawa obwiniać Go o zło. Pamiętajcie ze Bóg dopuszcza zło ALE NIE JEST JEGO SPRAWCA. Wynagrodzeniem za wszelkie cierpienie na ziemi jest życie wieczne, dlatego módlmy się gorąco.

  I nie.. nie jestem zakonnica ani ortodoksyjna chrzescijanka. Jestem katoliczka która niezmiernie potrzebuje bliskosci Boga.

  Pozdrawiam nasza uśmiechnięta Pandę ❤️😘

  Polubione przez 1 osoba

 8. Modlitwa uspokaja i to bardzoooo. W chwili kiedy już myślisz że nie wytrzymasz, że to ponad twoje siły zaczynasz się modlic. Myślisz sobie zrezygnowana „niech się dzieje wola nieba”. Skupiasz się na modlitwie i o dziwo zawsze przychodzi ulga. Taki wewnętrzny spokój i radość ze jednak jesteśmy w stanie wytrzymać więcej niż nam się wydaje. Doświadczyłam tego uczucia kilka razy. Dzieki temu moja wiara się umocniła. Chociaż nigdy nie byłam jak to nazwalaś ortodoksyjna w swojej wierze. Wiara czyni cuda. A w co wierzymy to już sprawa indywidualna.

  Nie przestawaj pisać . Jesteś nam potrzebna!! Kiedy wyniki TK?

  Pozdrawiam, ja nadal walczę

  Polubione przez 1 osoba

 9. Mam takie samo zdanie jak Ty. Nigdy nie obwiniałam Boga za moją chorobę ( jest to choroba przewlekła, ale nie nowotwór) i tak jak Ty widze te pozytywne aspekty chorowania. Kiedyś przejmowałam się wszystkim , nawet najdrobniejszymi rzeczami i nie doceniałam tego co mam. Teraz wszystko się zmieniło. Sama bardzo chcę zostać lekarzem , za rok piszę maturę i wiem , że nie mogę poddać się tak łatwo! Każdy twój post daje mi kopa i motywację do działania.
  Pozdrawiam bardzo mocno i trzymam kciuki za wyniki TK 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 10. Kiedy dowiedziałam się że wycięty tłuszczak u mojego 16-sto letniego syna a było to w listopadzie zeszłego roku okazał się Chłonniakiem Hodgkina pomyślałam Boże czemu my czemu on,powiedziałam sobie że Bóg wie co robi i po coś nam to daje może to jakiś znak żebyśmy bardziej się do siebie zbliżyli choć uważam że mam dobry kontakt z moimi dziećmi,pomyślałam też że to mój krzyż który musimy udźwignąć,zwierzyłam Bogu nie mogłam się z tym pogodzić często płakałam w kościele prosząc Boga o zdrowie dzieci i całej rodziny(moja starsza córka jest po operacji skoliozy,w tym roku minęło już sześć lat.Myślałam wtedy że to mój krzyż,że muszę to przeżyć.Przeżyłam,przeżyliśmy i nie myślałam że doświadczamy tego jeszcze raz)Ostatnio usłyszałam że Bóg wie komu dać takie cierpienie,że On wie kto to zniesie i udźwignie.Udźwigneliśmy po sześciu wlewach chemii jest Remisja, to był stopień IIA tłumaczę to sobie że Bóg w tym wszystkim dał nam ten ból w tak łagodnej postaci,choć nie było łatwo,ale najważniejsze że się udało.Jutro jedziemy na kontrolne badania prześwietlenie klatki piersiowej i usg miednicy i pachwin (bo tam były komórki nowotworowe)Wierzę że będzie dobrze zawsze powtarzam że musi być i innej opcji nie ma.Trzymam kciuki też kochana za Ciebie i modlę się zawsze się modliłam i zaufałam Bogu musisz zaufać mu i Ty.

  Polubione przez 1 osoba

 11. Jestem wierząca, jednak rzadko chodzę do kościoła. Teraz, gdy czekam na wyniki, bardzo pomaga mi modlitwa do Świętego Jana Pawła II. Gdy budzę się w środku nocy z lękiem co będzie dalej, wystarczy, że o Nim pomyślę i zasypiam spokojna. Modliłam się też do Niego gdy dwa lata okazało się, że mój tato ma raka jelita grubego. W lipcu, pod koniec drugiej chemii, prawie umarł na sepsę. Dzisiaj czuje się bardzo dobrze, przytył kilkanaście kilogramów. Jest na domowej opiece paliatywnej, jego lekarz nie widzi potrzeby badań, więc nie wiemy co ma w środku. Dzisiaj byliśmy z całą rodziną świętować w restauracji 49 rocznicę ślubu rodziców.
  Wierzę, że Święty Jan Paweł II pomógł tacie i sprawi, że ja będę długo jeszcze cieszyła się życiem☺
  W moich modlitwach myślę też o Tobie.

  Polubione przez 1 osoba

 12. Wszystko moge w Tym który mnie umacnia! I choć zawsze Bóg był bardzo ważny dla mnie , w mojej rodzinie i społeczności,to tak naprawdę spotkałam go twarza w twarz, podczas zderzenia z murem jakim sa studia i koniecznosc poradzenia sobie bez trzymania się spódnicy mamy.. nie ma większego szczęścia nad to, kiedy postawimy Go na pierwszym miejscu. wtedy wszystko jest na swoim miejscu, koła zębate naszego życia życia w końcu współdziałają i nagle człowiek cieszy sie z deszczu, bo nie jest za gorąco i z upału, bo przecież mogłoby być zimno. Bo kiedy przychodzi nam zmierzyć się z przeciwnościami miary średniego tira, to cieszymy się, ze będziemy mieli fajne bicki. warto zaufac Mu i oddac swoje zycie, tak po prostu. Jego Miłosierdzie nie zna granic. Dziękuję za ten post.

  Polubienie

 13. Nie jest to żaden powód do dumy, ale spędziłam parę lat życia w toalecie prowokując wymioty po każdym posiłku. Jestem zdrów jak ryba, nie dolega mi nic, co mogłoby mnie dopaść „z zewnątrz”, krzywdę robiłam sobie poniekąd na własne życzenie. Nie pomogła psychoterapia, nie pomogły problemy z sercem (spowodowane zaburzeniem elektrolitów, czyli również będące konsekwencją wymiotów). Pomogło mi regularne czytanie Twojego bloga, ten post zaś ten traktuję jako pewnego rodzaju zakończenie mojego długoletniego, destrukcyjnego etapu w życiu, dziękuję. Zaczęłam dostrzegać, jak wiele jest ono warte.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Nawet nie wiem co napisać… jest mi niezmiernie miło, ze aż tak mój blog i to co piszę Ci pomogło. Ogromnie Ci dziękuję za te słowa. Bardzo się cieszę, że zakończyłaś ten etap – teraz będzie już tylko lepiej, na pewno ta decyzja wyjdzie Ci na dobre. Mam wrażenie, że piszę od rzeczy i jakoś chaotycznie, dziwnie ten komentarz, ale po prostu jestem w szoku (pozytywnym rzecz jasna), że to, co piszę, aż tak wpływa na ludzi. Piszę to ze łzami w oczach, naprawdę, bardzo Ci dziękuję, będę pisać dalej i obiecuję, nie zawiodę takich czytelników jak Ty. Pozdrawiam Cię ciepło i życzę pokładów zdrowia!

   Polubione przez 1 osoba

 14. Witaj.
  Choroba zaatakowala mnie znienacka …nie byl to nowotwor , jednak autoimmunologiczna choroba ktora nieomal zabrala mi zycie .Mialam przeszczep szpiku od siostry…i wlasnie ten etap mojego zycia uswiadomil mi , ze WIERZE 🙂 Ze bardzo pomoglo zamkniecie oczu i „rozmowa „z Nim.Niesamowity spokoj jakiego doznawalam i sila …Dzis jestem juz w domu i nadal rozmawiam .
  Pozdrawiam .Zdrowia

  Polubione przez 1 osoba

 15. Jestem przed leczeniem ,miesiąc temu diagnoza .Od poniedziałku zaczynam w Instytucie Onkologi Gliwice .
  Wierzę w Boga ,Wszechświat ,Energię ,Światło .
  Wierzę że jest ,nie latam do kościoła ale się modle dla mnie Bóg jest wszystkim to energia ,to listek na drzewie ,to słońce ,to człowiek jesteśmy częścią Pana Boga……
  Jednak zgodzę się że jak Trwoja to do Boga chyba więcej dyskutuje z Bogiem ale nie obwiniam zgadzam się z Tobą my sami pracujemy na choroby cała cywilizacja niszczy wszystko. Pomimo że dbałam ,suplementy ,zdrowe odżywianie ,oczyszczanie itd mam diagnozę RAK ……..Wiem że nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny wiele razy to się sprawdzalo ,ja zadaje sobie pytanie i temu na Górze czego mnie ta lekcja życia ma nauczyć ????Może będę mogła odpowiedzieć na to pytanie a może nie .Wiem już ze mam cudowna rodzinę męża ,córkę ,syna ,moich dwóch braci ,mam wspaniałych ludzi którzy mnie wspierają a wszystko całe leczenie dopiero przedemna .Wszyscy wierzą że wygram ,ja się staram wierzyć ale jest różnie .Na pewno modle się więcej nie same zdrowa ski ,bardzo uspokajają mnie cztery slowa KOCHAM ,DZIĘKUJĘ ,PRZEPRASZAM ,WYBACZAM SOBIE I WYBACZ MI zawsze dodaje .Powatarzam jak mantre i naprawdę uspokajam się .Modle się do Ojca Pi od bardzo bardzo dawna jest moim idolem .
  I myślę że to co piszesz będzie mi bardzo pomagało i mam na jakiś czas lekturę Wiść nie przestawaj bo minimum rok walki przedemna .Dziękuję

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s