Fakty i mity

„Nowotwór = rak” – MIT

Wiele osób stosuje te terminy zamiennie, wydaje mi się, że już nawet w potocznie weszło wszystkim w nawyk używanie terminu rak jako większość chorób onkologicznych. Wyjaśnię Wam o co w tym chodzi.

Nowotwór to jest taka nieprawidłowa tkanka, która może powstać nawet z jednej nieprawidłowej komórki naszego organizmu – ta komórka dzieli się niekontrolowanie w wyniku mutacji np. niektórych genów. Te mutacje nie są od nas zależne, są jedynie czynniki, które zwiększają ryzyko takich mutacji, dlatego najlepiej je ograniczać (jeśli chcecie to napiszę też pościk na ten temat). Wyróżniamy nowotwory łagodne i złośliwe. Nie wszystkie leczy się chemioterapią, czy radioterapią. Nowotworów jest cała masa.

Rak jest to grupa nowotworów, które powstają z tkanki nabłonkowej! Jest to jedna z grup nowotworów złośliwych. Są to np. raki płaskonabłonkowe, gruczolakoraki (tu należy np. rak sutka). Tu leczenie wygląda tak, że pacjent poza chemioterapią, radioterapią jest też poddawany zabiegowi chirurgicznemu, w którym wycina się guza (albo zmniejsza się go).

Jak widzicie, nie każdy nowotwór jest rakiem, ale każdy rak jest nowotworem. Używanie tych pojęć zamiennie jest BŁĘDNE!

Chłoniak Hodgkina wywodzi się z komórek krwi, a nie komórek nabłonkowych, więc jest nowotworem. Kiedy pisaliście do mnie wiadomości, czy komentarze i używaliście terminu „rak”, nie poprawiałam Was, nie poprawiam też nikogo jeśli w rozmowie ze mną użyje tego określenia, ponieważ przyjęło się w języku potocznym, że mówi się tak, a nie inaczej, dlatego nie złoszczę się ani nie obrażam na kogoś kto tak mówi, haha.

„Jak ktoś w rodzinie miał nowotwór, to ja też będę go mieć” – FAKT i MIT

5-10% nowotworów jest dziedziczne. Jednak nie jest to tak, że jak np. babcia miała raka trzustki, to ja będę miała chłoniaka Hodgkina. Nie. Są to zupełnie inne rodzaje nowotworów, o zupełnie innym pochodzeniu.

Nie sam nowotwór jest dziedziczny, a po prostu zwiększone ryzyko na nie.

Dziedziczne nowotwory, to np. rak piersi, jednak tu też jest kilka rodzajów tego nowotworu. Ten dziedziczny występuje najczęściej w młodym wieku, dlatego, jeśli dziewczyna zostaje zdiagnozowana z rakiem piersi w wieku np. 22 lat, to należy pomyśleć o badaniach genetycznych, bo to właśnie ten rak piersi może być dziedziczny. Nie jest to też 100%, że dziecko takiej pani będzie kiedyś też miało nowotwór piersi. Po to robi się badania genetyczne, żeby sprawdzić to prawdopodobieństwo. Nie dotyczy to tylko sytuacji kiedy ten nowotwór przychodzi w młodym wieku, ale też później – pamiętacie Angelinę Jolie? Ona zrobiła podwójną mastektomię (operację usunięcia piersi), ponieważ genetycznie była obciążona zwiększonym ryzykiem.

Innymi nowotworami, są np. rak jajnika, rak jelita grubego. Więcej informacji o tym znajdziecie tu.

Dlatego właśnie jeśli jakiś członek Waszej rodziny miał jakiś nowotwór, to warto jest zwracać na to uwagę w swoim życiu i badać się regularnie.

Chłoniak Hodgkina raczej nie jest dziedziczny. Piszę raczej, ponieważ nie jest to jeszcze do końca zbadane – zdarzały się przypadki, że był dziedziczny, ale kiedy zapytałam o to moją lekarz prowadzącą, to powiedziała właśnie, że „raczej nie”.

„W czasie chemioterapii nie można zajść w ciążę” – MIT

Lekarz prowadzący powinien uczulić pacjentkę na to, aby się zabezpieczać w trakcie chemioterapii. Ciąża w tym czasie troszeczkę związuje ręce, bo nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować w czasie ciąży, a co dopiero leki z chemioterapii – w związku z tym lekarz musi troszkę pokombinować, żeby leczenie było efektywne, ale jednocześnie, żeby nie skrzywdziło bejbika. Oczywiście są kobiety w ciąży, które są leczone onkologicznie. Często te panie dowiadują się o nowotworze w trakcie ciąży.

Dlaczego kobieta ma się zabezpieczać skoro zatrzymuje się miesiączka? Otóż kobiety mają coś takiego jak owulacja – czyli moment kiedy komórka jajowa (pot. Jajeczko), wychodzi z jajnika i wędruje do jamy macicy – to jest moment, w którym może dojść do zapłodnienia. Obecność owulacji NIE JEST uzależniona obecnością miesiączki. To, że zatrzymuje się krwawienie, nie oznacza także, że owulacja także jest zatrzymana – stąd nadal istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Oczywiście dotyczy to głównie leczenia nowotworów, które nie działa bezpośrednio na jajnik.

Po leczeniu onkologicznym istnieje ryzyko, że chemioterapia nabroiła za bardzo i nie można zajść w ciążę, ale nie jest to też reguła – to zależy od leków podawanych, a także od samego w sobie organizmu.

,,Po każdej chemioterapii się wymiotuje” – MIT

Po pierwsze – nie każda chemia (sama w sobie) wywołuje wymioty, np. mój zestaw jest mało emetogenny (wywołujący wymioty), ale tu przychodzi punkt drugi – psychika. Strach przed chemią, przed tym czy sprawdzi się właśnie to przeświadczenie, że będzie się wymiotować, powoduje, że nasza psychika słabnie i wymioty możemy mieć na samą myśl o chemii, o szpitalu. W moim przypadku 99% wymiotowania jest spowodowanych psychiką. Skąd to wiem? Bo czasami wymiotuję zanim jeszcze dostanę jakikolwiek lek.

Wymiotowanie po chemii czy w trakcie chemii jest kolejną rzeczą, która jest bardzo indywidualna u każdego pacjenta, nie ma reguły.

„Przy 4 wlewie wypadną mi wszystkie włosy” – MIT!!!!!

Wykrzykniki są nie bez przyczyny. Jedna z Was napisała mi ostatnio, że pani doktor powiedziała, że książkowo traci się włosy po 4 wlewie. Przede wszystkim – nie po każdej chemii traci się włosy, a poza tym tu znowu – indywidualność! Mi zaczęły się przerzedzać z dnia na dzień mniej więcej od 4-5 wlewu, ale znam osoby, które po 3 wlewach obudziły się bez włosów, bo wszystkie zostały na poduszce, więc jak widzicie, tu znowu nie ma reguły. Włosy odrosną, nie czekajcie na to, aż wypadną jak na zadzwonienie budzika, bo to tylko wywołuje stres – wypadną, to wypadną, trudno! 🙂

„Pacjenci onkologiczni są słabi i nie są w stanie ustać na własnych nogach” – MIT (ale troszkę fakt)

Bardzo ale to bardzo dużo osób w trakcie leczenia normalnie pracuje, normalnie funkcjonuje! Oczywiście są pacjenci, którzy muszą leżeć w szpitalu, są słabi i potrzebują pomocy fizycznej drugiej osoby, w końcu skądś musiała się wziąć ta wizja pacjenta onkologicznego. Są dni słabsze, kiedy mamy ochotę się położyć na kanapie i nie ruszać, ale takie normalne funkcjonowanie bardzo pomaga w leczeniu, zarówno pod względem fizycznym, ale także pod względem psychicznym.

Inną rzeczą jakiej ludzie spodziewają się po chorym to to, że jest wychudzony, a z tym jest różnie! Część osób faktycznie chudnie, ale są pacjenci, którzy tyją, nie ma reguły.

W leczeniu onkologicznym są dwie postawy – albo się poddajesz, albo walczysz, nie ma nic pomiędzy, kiedy przychodzę na chemię i widzę dziesiątki osób, zazwyczaj co cykl są to inni ludzie, więc w sumie są to tysiące ludzi, to są ludzie, którzy właśnie walczą. Są to niesamowici ludzie. Ta choroba bardzo uczy pokory, a także doceniania swojego życia – naprawdę tak dużo sympatycznych ludzi, tak życzliwych nie spotkałam nigdzie, jak właśnie w Centrum Onkologii.

Mam nadzieję, że rozwiałam trochę wątpliwości, jeśli macie jakieś pytania, lub mity do obalenia, to piszcie koniecznie!

Miłej niedzieli!

 

19 myśli na temat “Fakty i mity”

 1. Jak zwykle bardzo wartościowy tekst 🙂
  Myślę, że pomysł na wpis o zmniejszaniu wpływów czynników mutagennych to dobry pomysł. Osobiście chętnie przeczytam (zresztą jak każdy Twój post haha).
  Co do zmian w postrzeganiu świata w zetknięciu z chorobą nowotworową muszę się zgodzić. Po chorobie tata bardzo się zmienił. Ma większy luz do świata, bardziej zwraca uwagę na drobnostki, które mogą sprawiać radość. To urocze 🙂
  Uważam, że jeśli człowiek jest rozsądny to nie ma niczego złego, co by na dobre nie wyszło.
  Również życzę miłej niedzieli ❤

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Ja mam tą samą chorobę i mi włosy zaczęły wypadac po 1 wlewie. Miałam ich mega dużo i mnie denerwowało to, że wszędzie były włosy dlatego ogoliłam się wczoraj i mam święty spokój 😂 ale dziwnie jest bo jest zimno… Xd jak na razie chemię znoszę w miarę ok i w ogóle nie wymiotowałam 😁

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Piszesz bardzo mądrze. Ja również miałem Chłoniaka Hodgkina, nawet takiego samego stopnia i wygrałem. Mi bardzo pomogło pozytywne nastawienie i zdrowe odżywianie. Pozdrawiam Cie bardzo serdecznie i trzymam kciuki 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Nie odpowiem za Claudię, ale powiem swoje zdanie. Większość osób zdecyduje się na leczenie, którego skuteczność potwierdzona jest badaniami klinicznymi. W obliczu tak poważnej choroby mało kto jest na tyle odważny, by eksperymentować na swoim życiu. To, że niektórym udało się uzdrowić metodami niekonwencjonalnymi w żaden sposób nie potwierdza tego, że te metody w tym pomogły, bo równie dobrze mógł być to przypadek, czy szczęście. Oczywiście – jeśli chodzi o profilaktykę, zdecydowanie popieram wszystko, co odtruje nasze organizmy, ale w tematyce leczenia choroby – uważam, że decyzja Claudii jest w 100% odpowiedzialną, świadomą i poprawną.

   Polubienie

 4. hej, mogłabyś napisać post o badaniach genetycznych na prawdopodobieństwo zachorowania na raka? jestem zainteresowana tematem, a w sieci jest niewiele wartościowych informacji :/
  i jakie badania podstawowe wykonywać? w sensie pójść do lekarza i o jakie skierowania poprosić? i co ile radzisz je robić, jeżeli w mojej rodzinie występowało mnóstwo nowotworów?
  dzięki za odpowiedź 😉

  Polubione przez 1 osoba

 5. o! pościk o tym co wpływa , co może sprzyjać rozwojowi nowotworu to świetny pomysł 🙂 dorzucając żywność, aktywność fizyczną.. bardzo popularny temat ostatnio 😉 + życzę zdrówka i dużo sił! pisz dalej tak jak piszesz, bo to co robisz jest cudowne 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Szkoda, że nie piszesz o tym, że chemia niszczy czesto trwale całe ciało. Uszkadza organy bezpowrotnie. chemia sama w sobie powoduje powstawanie nowotworów. Chemia w wielu przypadkach nie pomaga a szkodzi. Mimo iż skutecznosc okreslona na około2%!!! to i tak zostanie podana. czesto jest tak ,że leczenie skraca życie chorego i pogarsza jego jakość. Nie piszcie, ze chemia to taki cud miód bo to kłamstawo, to jest bardzo TOKSYCZNA TRUCIZNA która zabiła miliony a biliony dała zarobić koncernom.

  Sama mam za sobą chorobe nowotworową i na leczenie chemia nie wyraziłam zgody. Przeszłam operacje i radioterapie. Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Nie wiem skąd masz te informacje, szczególnie o skuteczności 2%.
   Radioterapia także uszkadza bezpowrotnie organy i może powodować powstawanie nowotworów. Żadne leczenie nie jest obojętne dla organizmu i o tym są informowani pacjenci, nic nie jest ukrywane i żadnego spisku nie ma, ale oczywiście każdy ma prawo do wyboru i może odmówić leczenia.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s