Klasyfikacja stopnia zaawansowania chłoniaka Hodgkina

U mnie stwierdzono chłoniaka Hodgkina, stopień IVa. W zakładce po lewej stronie „Chłoniak Hodgkina” znajdziecie tabelę z klasyfikacją oceny stopnia zaawansowania, jednak nie jest ona zrozumiała dla każdego, dlatego w tym poście postaram się Wam to zobrazować najlepiej jak potrafię. 🙂

Zanim jednak przejdę do klasyfikacji wyjaśnię kilka pojęć, które mogą być nieznane dla osób niezwiązanych z medycyną. 🙂

Węzeł chłonny – wielu słyszało, ale co to takiego… Poza naczyniami krwionośnymi (żyły, tętnice) mamy także naczynia limfatyczne – przepływa w nich płyn, który nazywamy limfą, czyli płyn zebrany z komórek ciała. Płyn ten wędruje właśnie przez węzły chłonne – to taki filtr, oczyszcza limfę z obcych cząstek, które dostały się do naszego organizmu. W węzłach chłonnych wytwarzane są także przeciwciała, które pomagają w zwalczaniu drobnoustrojów. W węzłach chłonnych znajdują się też białe krwinki (o nich trochę więcej znajdziecie w tym poście – link do badan krwi). To ich nagromadzenie powoduje powiększenie węzłów chłonnych. Węzły powiększają się z różnych powodów – oczywiście może to być nowotwór, może to być infekcja, mogą się nawet powiększyć przy jakichś problemach z zębami, o których nawet możemy nie wiedzieć. Powiększony węzeł nie jest raczej lekkim wybrzuszeniem – to trochę wygląda jak taka kulka. 😀 Niektóre węzły przy powiększeniu są bolesne, a niektóre nie. Różne źródła mają inne informacje – niektórzy wiążą bolesność węzłów z konkretną chorobą, np. że przy nowotworze są niebolesne, a w przypadku infekcji są bolesne, ale jak wszystko w świecie medycyny – to indywidualne i nie sugerowałabym się tym, ja np. w ogóle nie miałam powiększonych węzłów chłonnych, które mogłabym wyczuć. Przy powiększonych węzłach najlepiej wybrać się do lekarza, który zdecyduje co dalej – może zostać zlecone badanie USG np., które pokaże, czy jest powód do niepokoju, czy nie.

Węzły chłonne znajdują się w skupieniach, np. pod pachami, na szyi, w pachwinach. Znajdują się też mniej powierzchownie – ich powiększenia nie da się zauważyć bez pomocy technologii, mogą być w klatce piersiowej, w miednicy itp. – tam też się powiększają, ale jak już wspomniałam wcześniej, nie da się tego zauważyć bez badania obrazowego, np. tomografii (o tomografii więcej znajdziecie w tym poście).

Zmiana pozawęzłowa – czyli po prostu guz. Może on się pojawić w różnych miejscach – u mnie znajduje się pod grasicą i w pierwotnej formie miał około 30x40mm. Guz składa się z różnych komórek – w przypadku chłoniaka Hodgkina, o dziwo składa się w większości ze zdrowych, prawidłowych komórek organizmu, a komórki nowotworowe stanowią bardzo małą część. Skąd wiadomo, że jest guz? To wszystko widać w badaniach obrazowych – pojawia się cień.

Przepona – duuuży mięsień, który jest ułożony w poprzek klatki piersiowej. Pomaga on nam w oddychaniu i rozdziela tułów na klatkę piersiową i jamę brzuszną.

Dobra, teraz możemy przejść do klasyfikacji. Nie jest ona taka sama we wszystkich źródłach z tego co czytałam w książkach i internecie. Postaram się połączyć te potwierdzone informacje z tymi, które uzyskałam od lekarzy.

W chłoniaku Hodgkina wyróżniamy 4 stopnie zaawansowania.

Stopień I – zajęty jest jeden węzeł chłonny lub jedno skupienie węzłów lub pojedyncza zmiana pozawęzłowa bez zajęcia węzłów chłonnych.

Stopień II – zajętych jest dwie lub więcej grup węzłów chłonnych po tej samej stronie przepony (czyli np. tylko powyżej przepony).

Stopień III – zajęte są węzły chłonne po obu stronach przepony (czyli np. w klatce piersiowej, ale też w jamie brzusznej), może być też zajęta śledziona (narząd znajdujący się po lewej stronie ciała, taki jakby magazyn krwi – to tak w dużym skrócie, haha)

Stopień IV – zajęty jest narząd pozalimfatyczny, węzły, może być też zmiana pozawęzłowa.

U mnie stopień IV wygląda tak, że po pierwsze, miałam zajęty bodajże jeden węzeł w klatce piersiowej, guz w klatce piersiowej, o którym napisałam Wam wyżej, oraz naciek na mostku (to jest to zajęcie narządu pozalimfatycznego).

Poza cyframi rzymskimi, w klasyfikacji mamy coś takiego jak „A” i „B”. Dopisuje się te litery do stopnia, w zależności od tego, czy obecne są objawy ogólne – gorączka, poty nocne, swędzenie ciała. W przypadku obecności tych objawów, dopisuje się literę B, jeśli natomiast tych objawów nie ma, dopisuje się literę A.

Nie jest tak, że któryś stopień jest lepszy, a któryś gorszy. Faktem jest, że wyleczenie w pierwszym rzucie chemii (tak jakby w pierwszym podejściu), jest najbardziej prawdopodobne w przypadku niższych stopni – np. przy I, jest to około 98% nawet… a przy IV już spada do 60%. Są to oczywiście dane statystyczne, więc trzeba na nie przymrużyć oko.

Czy przechodzi się przez wszystkie stopnie? Nie. To nie jest tak, że najpierw rozwija się pierwszy stopień, później drugi i tak dalej… Można od razu „wskoczyć” na trzeci, na czwarty stopień.

Pamiętajcie też, że te same stopnie nie są sobie równe – IVa u jednej osoby może być zupełnie inne niż IVa u drugiej. Może mieć inny przebieg, inną wrażliwość na leczenie. Po raz tysięczny – to jest indywidualne. Może być też przeprowadzone inne leczenie. Wielu z Was pisze do mnie wiadomości ze zdziwieniem, dlaczego np. mam 8 cykli, a nie 6, albo dlaczego rozważana jest radioterapia, albo zastanawiacie się, dlaczego nie miałam np. badania PET w trakcie chemioterapii. Ja sama się czasami zastanawiam, ale odpowiedź jest prosta – do każdego pacjenta podchodzi się indywidualnie i leczenie ustala się zgodnie z wytycznymi, ale też zgodnie z tym co uważa lekarz za słuszne w danym przypadku. Wytyczne to takie zasady założone z góry, ustalające czym leczy się daną chorobę, ale ogólnie – a tak jak pisałam wyżej, leczenie musi być dopasowane do pacjenta na tyle, na ile można.

Mam nadzieję, że trochę Wam rozjaśniłam całą sytuację związaną z klasyfikacją. Pytania i wszelkie zastrzeżenia, jak zwykle są mile widziane. 🙂

5 myśli na temat “Klasyfikacja stopnia zaawansowania chłoniaka Hodgkina”

  1. U mnie był stwierdzony IIa co przełożyło się u mnie na 4 cykle chemii i 15 naświetleń. Ale fakt faktem lekarz wręcz wciskał mnie po połowie leczenia na PETa, aby sprawdzić, czy rozpisana chemia skutkuje wystarczająco dobrze. No , ale oczywiście tak jak mówisz podejście do każdego pacjenta jest indywidualne 🙂 pozdrawiam i cały czas kibicuję 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

  2. Hej. Ja mam pytanie. Czy myslalas nad inna forma leczenia niz chemioterapia? Wiesz ze juz kilka lat temu znaleziono lek na raka ? Jest mnostwo innych metod niz chemioterapia, radioterapia itd. W kazdym ciele sa komorki rakowe tylko nie u wszystkich sie one namnazaja…

    Polubienie

  3. Cieszę się, że to wyjaśniłas, to ja zadalam to pytanie wtedy na instagramie. Mimo, że nie jestem chora twój blog bardzo mnie wciągnął i bardzo mnie ciekawią niektóre zagadnienia, fajnie się go czyta. Po tym poście pełna głowa wiedzy. 😀

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s