Bóle i zawroty głowy

Problem powszechnie znany i nielubiany. Nie dotyczy tylko osób w trakcie chemioterapii, dlatego mam nadzieję, że przyda się nie tylko tej grupie czytelników.

Zarówno bóle i zawroty głowy mogą mieć różne podłoże. Począwszy od błahych typu zmiany ciśnienia, kończąc na bardzo poważnych typu tętniak czy nowotwór. Oczywiście proszę się nie sugerować teraz, że jak macie ból głowy to macie nowotwór – co to, to nie! Na pewno każdy przewlekły ból głowy należy zbadać – chociaż powiedzieć o tym lekarzowi rodzinnemu, a on dalej Was pokieruje.

W tym poście będzie o bólach i zawrotach głowy raczej związanych z ogólnym osłabieniem organizmu związanym z chemioterapią, ale pamiętajcie, że powodów bólu głowy jest cała masa. Na pewno jeśli macie nagły i baaaaardzo silny ból głowy, to konieczna jest diagnostyka!

W związku z chemioterapią możemy mieć wahania ciśnienia tętniczego krwi. To sytuacja raczej normalna w przypadku tego leczenia, ale warto wspomnieć o tym swojemu onkologowi, jeśli to bardzo dokuczliwe. Często tych wahań ciśnienia nawet nie odczuwamy, bo są raczej niewielkie, ale np. kiedy za szybko wstanie się z pozycji leżącej, można odczuć taki „szum” w głowie. Ja czasami mam wrażenie, że po prostu słyszę jak krew przepływa. 😀 To dosyć przeszkadza, bo mocno boli, ale po chwili przechodzi.

Czasami mam ból głowy przez cały dzień – mój organizm zawsze reagował mocno na zmiany ciśnienia atmosferycznego i teraz w czasie chemii, mam wrażenie, że to się nasiliło. Nieraz mam tak, że boli mnie połowa głowy i ból „promieniuje” mi do oka – często to się zdarza np. przy migrenach, ale wydaje mi się, że migrena mocniej boli, dlatego nie dokładam sobie jeszcze tego do listy „na co choruję”, haha. 😉

Bóle głowy oczywiście mogą być też związane ze stanem zapalnym, albo przy neutropenii! Wtedy, jak pamiętacie, jest ogólnie słabe samopoczucie, a do tego zdarzają się właśnie bóle głowy.

W poście o badaniach krwi pisałam także o niedokrwistości, czyli za małej liczbie czerwonych krwinek. Przez to, że jest ich niedobór, nie ma ich na tyle dużo, żeby sprostać dostarczaniu tlenu do tkanek i to „niedotlenienie” odczuwamy właśnie np. bólami i zawrotami głowy.

Co z tymi bólami i zawrotami głowy zrobić?
Najlepiej oczywiście wdrożyć takie środki, które nie będą nam zaśmiecały wątroby, czyli leki przeciwbólowe to ostateczny wybór. Na pewno najpierw trzeba wykluczyć np. neutropenię, czy niedokrwistość – jeśli nie dolega nam żadna z tych rzeczy, to możemy sobie „poleczyć” sam objaw. Przede wszystkim – spacery na świeżym powietrzu! Poza tym, że się dotlenimy, to jeszcze wysiłek fizyczny działa pozytywnie na nasze krążenie i tym samym – łatwiej będzie dostarczyć wszystkim tkankom ten tlen, którego się nawdychaliśmy. Jeśli nie macie siły wyjść z domu, to wietrzcie chociaż sobie pokój, w którym przebywacie – latem to nie problem, ale zimą, żebyście się nie przeziębili, ubierzcie się w kurtkę, czapkę itp. i posiedźcie chwilę przy otwartym balkonie.

Poza powyższymi metodami mi pomaga często sen – organizm w czasie chemii jest bardzo rozregulowany i czasami potrzebujemy 4h snu, a czasami 12. Pół godzinki drzemki nikomu nie zaszkodzi, a czasami jest potrzebne. W przypadku mocnego bólu głowy, staram się raczej chować w ciemnościach. 😀 Do tego nieraz służy mi czapka! Po prostu naciągam ją na oczy i mam ciemno, haha. 😉 Mocne światło drażni oczy, a przy bólu głowy, który promieniuje do oczu okazuje się to zbawienne. Poza tym wyłączam wszelkie elektroniczne rzeczy – odkładam komputer, telefon i daję po prostu odpocząć głowie. Jeśli chodzi o zawroty głowy same w sobie i takie „napadowe” powiedzmy bóle głowy – pamiętajcie, żeby POWOLI wstawać z pozycji leżącej, ale też siedzącej. Naprawdę w takim meeeega zwolnionym tempie – sami z resztą zobaczycie efekty. Lepiej powoli się podnieść do pozycji siedzącej, chwilę w takiej posiedzieć, a dopiero potem wstać, a nie od razu się zrywać na nogi.

Nieraz o tych prostych rzeczach zapominamy i sięgamy od razu po leki przeciwbólowe. Oczywiście na każdy ból głowy wyżej wymienione metody nie będą działać, wtedy raczej bierzemy leki – szczególnie w nocy, kiedy kręcimy się kolejną godzinę i nie możemy zasnąć przez ten ból. Pamiętajcie tylko, że leki przeciwbólowe negatywnie wpływają na nasz żołądek! Przewlekłe stosowanie tzw. NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak np. Ibuprom, Naproksen) zwiększa prawdopodobieństwo choroby wrzodowej – pod tym względem bezpieczniejszy jest np. paracetamol (czyli np. Apap), jednak oczywiście jak każdy lek ma swoje minusy. Nie ma idealnego leku przeciwbólowego. Jeśli macie przewlekłe bóle (już pomijam bóle głowy), to warto leki przeciwbólowe zmieniać i co ważne – nie mieszać! Niektóre leki wchodzą między sobą w interakcje, wtedy albo są zbyt toksyczne, albo po prostu nie działają. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek leków (pozdrawiam wszystkich szaleńców, którzy tak jak ja, jako hobby mają czytanie ulotek, haha 😉 ) i w razie wątpliwości konsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli nie wiem czy jakieś leki wchodzą ze sobą w interakcję, wchodzę na stronę – jest to strona, która jest kontrolowana przez Ministerstwo Zdrowia, więc zaufana. 😉 Możecie tam wpisać nazwy leków, które macie zamiar wziąć i sprawdzić czy wchodzą ze sobą w interakcję. Bardzo pomocna stronka nie tylko dla pacjentów, ale też dla przyszłych lekarzy. 😉

Dosyć ciekawym i często zapominanym powodem bólów i zawrotów głowy może być… napięcie mięśni. Najczęściej dotyczy to mięśnia czworobocznego – to bardzo duży mięsień, ale jedna z części, która ciągnie się od karku aż do barku jest bardzo często napięta – chyba u każdego… spróbujcie sobie wcisnąć palce w to miejsce trochę mocniej, a naprawdę poczujecie że boli – to znak, że jest za bardzo napięty. Najczęściej jeśli odczuwamy bóle lub zawroty głowy, należy rozluźnić przynajmniej tą część mięśnia na karku – od razu czuć różnicę. Możecie to zrobić sami, poprosić kogoś z bliskich, aby rozmasował Wam kark, a najlepiej to wybrać się do fizjoterapeuty. Całe to napięcie jest związane z tym, że osoby w trakcie leczenia onkologicznego zazwyczaj mało się ruszają i potem mamy takie o. Ale serio, ja ostatnio sama sobie przez kilka sekund masowałam kark i od razu poczułam różnicę.

Ogólnie ważne jest to, że masaży jako takich nie powinno się mieć w trakcie chemii – chodzi o masaże relaksacyjne głównie, bo jeśli coś sobie zrobimy z mięśniem, to oczywiście warto pójść do fizjoterapeuty i coś z tym zrobić. Tak samo kobiety po usunięciu piersi, lub w ogóle osoby, u których usunięto węzły chłonne, powinny poddać się rehabilitacji – głównie ze względu na zbieranie się limfy np. w kończynach – fizjoterapeuci mają w zanadrzu metody, które są bezpieczne w trakcie leczenia. Ten „zakaz” masaży wynika z tego, że ogólnie w trakcie choroby nowotworowej nie powinno się przegrzewać organizmu, a poza tym niektórzy lekarze mówią o tym, że wtedy zwiększa się ryzyko przerzutów – na ile to jest prawda, tego nie wiem, ale lepiej dmuchać na zimne.

Jeśli macie jakieś metody na bóle i zawroty głowy, to koniecznie piszcie w komentarzach. Mam nadzieję, że post był pomocny! Pamiętajcie też, żeby o każdym niepokojącym Was objawie mówić swojemu lekarzowi. 😉

Miłej niedzieli!

 

Jedna uwaga do wpisu “Bóle i zawroty głowy”

  1. Oj, te Twoje bóle, zwłaszcza ze światłowstrętem, wyglądają na migrenę. Ja przy migrenie mam nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Nie zawsze ból promieniuje, do oka w ogóle, za to obejmuje lewą stronę głowy. Nie zawsze jest obezwładniająco mocny, chociaż przeważnie powoduje mdłości i wymioty.

    Obserwuję Cię od niedawna i mocno kibicuję!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s