O kontakcie lekarz – pacjent

Ten kontakt z tytułu dotyczy bardzo szerokiego pojęcia. Po kolei…

Zacznę od tego, że mówię o tym z własnego doświadczenia – głównie jako pacjent, ale też jako przyszły lekarz – miałam kontakt z pacjentami na praktykach, więc minimalne pojęcie mam, ale mam też jakąś wizję tego, jakim lekarzem chciałabym być. Mówię też o tym jako obserwator – trochę czasu w kolejkach spędziłam i nadal spędzam, widzę i słyszę, co ludzie mówią.

Mnóstwo ludzi boi się iść do lekarza. Jeśli zauważysz u siebie jakieś dziwne objawy i nie mówię tu o zwykłym katarze związanym z przeziębieniem, ale coś faktycznie niepokojącego, IDZIESZ DO LEKARZA! Nie wpisuj objawów w Google, błagam! Ja wiem, że korci, że tak najszybciej, ale w ten sposób zdiagnozujesz sobie stwardnienie rozsiane po wpisaniu „ból głowy”, naprawdę… Ja sama wiem o tym doskonale, bo jak uczyłam się na zajęcia z patofizjologii, to miałam wszystkie choroby, o których czytałam. Tak działa internet połączony z podświadomością. MASAKRA. Po to lekarze są, żeby postawić prawidłową diagnozę, nie bójcie się do nich chodzić. Odwlekanie wizyty u lekarza, mając jakieś dziwne objawy tylko może pogorszyć sytuację – często poważne choroby wcześnie wykryte są bardzo podatne na leczenie, a później sprawa się komplikuje. Jeśli masz możliwość pójść prywatnie do lekarza, to czym prędzej umawiaj wizytę i biegusiem! Twoje myśli i tak będą kręciły się wokół tych objawów, więc nie ma co się zadręczać.  Tu nie chodzi o strach przed lekarzem jako osobą (chociaż jest też taka fobia), ale przed tym co lekarz powie, przed diagnozą. Od objawu do diagnozy jest kawał drogi, a na pierwszej wizycie naprawdę lekarz niejednokrotnie może uspokoić, nawet jeśli dany objaw może wskazywać na coś poważnego. Sama wiedza już uspokaja pacjenta, wystarczy na spokojnie wytłumaczyć, dlatego naprawdę – nie ma się czego bać! Tak jak mówiłam wyżej – im wcześniej wykryta choroba, tym lepiej.

Po pobycie w szpitalu jako pacjentka zauważyłam też pewną rzecz – zarówno u siebie, jak i u innych pacjentów. Pacjent trochę w szpitalu czuje się jako zło konieczne. Lekarze niestety nie zawsze są super kontaktowi, zdarzają się i tacy, którzy wydają się pracować za karę. Na oddziale, na którym leżałam strasznie słabo było z kontaktem lekarz – pacjent. Nie dostawałam niestety żadnych informacji od lekarza, bo nie było za wiele obchodów – nie miałam po prostu okazji zapytać się o cokolwiek lekarza. Dodatkowo przez kilka pierwszych dni nie miałam siły wstać z łóżka, a wycieczka do łazienki stawała się dla mnie prawdziwym wyzwaniem, więc o bieganiu po oddziale i szukaniu lekarza też nie było mowy. Na szczęście była ze mną mama i to ona chodziła w poszukiwaniu informacji, ale to nie było takie proste. Nie wiem czemu, ale bałyśmy się w ogóle zagadać do lekarza – bałyśmy się, że lekarz dyżurujący ma zły humor, bo np. tonie w robocie papierkowej i zaraz się na nas zacznie wyżywać. Głupie podejście, prawda? No ale nie wzięło się to znikąd. Wiadomo, że nie każdy lekarz jest idealny i jest i dobrym specjalistą i świetny w kontaktach z pacjentem, dlatego niestety, ale czasami pacjent musi naciskać, żeby uzyskać jakiekolwiek informacje. Tak nie powinno być, ale niestety takie są realia. Oczywiście nie na każdym oddziale i nie w każdym szpitalu.

Może wam się to wydawać błahe, no bo „przecież leżysz w szpitalu, jesteś pod dobrą opieką, dostajesz leki, to czego Ty jeszcze chcesz kobieto”. Niby tak, ale na przykład w mojej sytuacji – przyjęli mnie z podejrzeniem gruźlicy, no niezbyt fajnie, objawy miałam dziwne i niezbyt specyficzne, w związku z czym oczywiście zaczynały mi się schizy, że zaraz trafię pewnie nieprzytomna na OIOM z rurką intubacyjną w tchawicy, wyobraźnia działała, nie ma co. Dlatego właśnie informacja od lekarza, nawet o wynikach krwi byłaby dla mnie zbawienna, bo chociaż cokolwiek bym wiedziała, akurat mnie by to uspokoiło. Żeby nie było – nie chodzi mi o to, żeby lekarz jakieś cuda wyprawiał, bo wiadomo, że np. posiewu się nie przyspieszy, ale ja oczekiwałam tylko informacji: „podajemy Pani takie i takie leki, nie wiemy co Pani jest, wyniki krwi wskazują na to i na to, ale może być to i to, za tyle i tyle dni zrobimy badania krwi i zobaczymy co dalej”. Wydaje mi się, że to jest wykonalne.

No ale nie gdybam już, tak nie było i trzeba coś zaradzić. Jeśli macie taką sytuację, że nie dostajecie informacji od lekarza, to nie bójcie się podejść i zapytać. Możecie być źli na lekarza, że nic wam nie mówi, oczywiście, ale pamiętajcie o wzajemnym szacunku – wszystko działa w dwie strony. Jeśli tak jak ja, nie jesteście w stanie wstać z łóżka i pójść zapytać i nie macie kogoś bliskiego ze sobą, kto mógłby pójść porozmawiać z lekarzem, poproście panią pielęgniarkę o informację. To naprawdę cudowne istoty, są przemiłe i baaaardzo pomocne, nawet jeśli czegoś nie wiedzą, to na pewno jeśli grzecznie poprosicie, pójdą zapytać się lekarza, albo poproszą, żeby przyszedł do was. W Centrum Onkologii są też wolontariusze, którzy odwiedzają chorych na oddziałach, poza tym, że mogą wam przynieść herbatkę, to na pewno też pomogą wam „złapać” lekarza.

Sposobów jest kilka, ale ogólnie chodzi mi o to, że pacjent nie może bać się rozmawiać z lekarzem. Nie ma głupich pytań, jeśli chodzi o zdrowie. Kto pyta, nie błądzi, a macie prawo do informacji.

Ten pobyt w szpitalu dużo mi dał do myślenia – widzę teraz czego oczekuje pacjent i mam nadzieję, że w przyszłości jako lekarz będę w stanie swoim pacjentom zapewnić taką opiekę jaką chciałabym dostać jako pacjentka teraz.

4 myśli na temat “O kontakcie lekarz – pacjent”

 1. Czytam tak Twoje posty i czytam … Choroba, której jest poświęcony ten blog, nie jest czymś, co powinno przytrafić się 21letniej biografii, ba, to nie jest coś, bo powinno przytrafić się komukolwiek, niezależnie od wieku. Mimo wszystko, kiedy dotyka to osobę tak młodą, tym bardziej przestaję wierzyć w ten świat. Jest mi wstyd, bo pomimo bycia nieznacznie starszą od Ciebie, od dawna zmagam się z depresją, której „uroki” uwięziły mnie w ścianach własnego domu na ponad rok. Wiem, że to zupełnie inny wymiar problemu, niemniej jednak jakoś boli mnie fakt, że osobom takim, jak Ty, którzy mieli (i na pewno wciąż mają) masę planów na życie, przede wszystkim CHĘĆ do życia, urodę (jesteś piękna … ) i całą masę innych, los podrzuca pod nogi takie kłody … I to niezależnie od stanu psychicznego, bo umysł mówi jedno, a to, co się dzieje z ciałem, to coś kompletnie innego … Życzę Ci mnóstwa zdrowia i siły. Zwyciężysz. Wierzę w Ciebie.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Dobrze, że piszesz o kontakcie lekarz-pacjent, to naprawdę podstawa dla pacjenta, a niestety w obliczu papierologii, kiepskich warunków pracy, czasem i słabej atmosfery na oddziale lekarze gdzieś gubią ten pierwiastek humanizmu, szczerej troski, szacunku do drugiego człowieka, jaki nigdy nie powinien zniknąć z medycyny.
  To, co teraz przeżywasz jest niesamowicie trudne, ale tak, to zaprocentuje w przyszłości w Twojej pracy i pozwoli dostrzec wiele aspektów, do których Twoi koledzy będą musieli dłużej dochodzić. Sama mam w bliskiej rodzinie osobę, która chorowała na nowotwór i do dziś pamiętam słowa lekarki prowadzącej – że te doświadczenia ze strony rodziny pacjenta pomogą mi kiedyś być dobrym lekarzem. I oby tak było :). Czego i Tobie serdecznie życzę!

  Polubione przez 1 osoba

 3. Czasami życie dziwne układa scenariusze . W naszym przypadku to właśnie, internet i dr google bardzo znacząco skrócił czas od momentu wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy. I o ile diagnozę postawili lekarze, to informacje z internetu na kierowały nas na właściwe drogi i nie pozwoliły na bagatelizowanie objawów przez cześć lekarzy oraz nie pozwoliły na uśpienie naszej czujności. Niestety jak u męża nastąpiła wznowa , lekarze też początkowo bagatelizowali objawy męża, nawet wtedy. wykonywalismy rezonans na własny koszt ,na czuja . I od razu trafiliśmy na nowe guzy. SAMI. Kontakt na drodze lekarz -pacjent to osobny temat . Od bardzo dobrego klinika na Focha w Krakowie do tragicznego szpital na Szaserow w Warszawie. Dodam tylko że zmagalismy się z kilerem wśród nowotworów – glejakiem (III) umiejscowionym na kręgosłupie. Piszę to bo wydaje mi się, że internet, jeżeli umiejętnie się z niego korzysta może bardzo pomóc i przyspieszyć pewne rzeczy. Pamiętać należy również ze lekarze to tez tylko ludzie, którzy mogą się mylić, dlatego w tak poważnych chorobach nie należy opierać się na opini tylko jednego lekarza. Konsultować z innymi lekarzami, dociekać to nic złego. pozdrawiam i dużo zdrowia życzę 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s